Technical Specifications
Full specification data for the Seraphim Solar System Co Ltd SRP-370-BMA. Contact the manufacturer directly for the most current, verified figures.
| Brand | Seraphim Solar System Co Ltd |
|---|---|
| Model | SRP-370-BMA |
| Wattage | 370W |
| Dimensions (W × H) | 992mm × 1996mm |
| NOCT | 45°C |
| Temperature Coefficient | -0.36/°C |
| Product Warranty | 15 Year Product Warranty, 25 Year Performance Warranty |
| Manufacturer Logo | ![]() |
| Product Image | ![]() |
Performance & Electrical Specifications
Electrical Specifications STC: 1000 W/m² · 25°C · AM1.5
| Open Circuit Voltage (Voc) | 47.8V |
|---|---|
| Max Power Voltage (Vmpp) | 40.2V |
| Short Circuit Current (Isc) | 9.63A |
| Max Power Current (Impp) | 9.20A |
| Temperature Coefficient (Voc) | -0.28%/°C |
| Max Series Fuse Rating | 20A |
Disclaimer: Solar Proof endeavours to maintain accurate product information but does not guarantee the correctness of any specifications shown. Contact Seraphim Solar System Co Ltd directly for verified, current data.