Technical Specifications
Full specification data for the Risen Energy Co Ltd RSM156-6-415M. Contact the manufacturer directly for the most current, verified figures.
| Brand | Risen Energy Co Ltd |
|---|---|
| Model | RSM156-6-415M |
| Wattage | 415W |
| Dimensions (W × H) | 996mm × 2178mm |
| NOCT | 45°C |
| Temperature Coefficient | -0.37/°C |
| Product Warranty | 12 Year Product Warranty, 25 Year Performance Warranty |
| Manufacturer Logo | ![]() |
| Product Image | ![]() |
Performance & Electrical Specifications
Electrical Specifications STC: 1000 W/m² · 25°C · AM1.5
| Open Circuit Voltage (Voc) | 51.93V |
|---|---|
| Max Power Voltage (Vmpp) | 43.30V |
| Short Circuit Current (Isc) | 10.20A |
| Max Power Current (Impp) | 9.60A |
| Temperature Coefficient (Voc) | -0.29%/°C |
| Max Series Fuse Rating | 20A |
Disclaimer: Solar Proof endeavours to maintain accurate product information but does not guarantee the correctness of any specifications shown. Contact Risen Energy Co Ltd directly for verified, current data.