Technical Specifications
Full specification data for the REC Solar Pte Ltd REC355TP2S 72 XV. Contact the manufacturer directly for the most current, verified figures.
| Brand | REC Solar Pte Ltd |
|---|---|
| Model | REC355TP2S 72 XV |
| Wattage | 355W |
| Dimensions (W × H) | 1001mm × 2005mm |
| NOCT | 44.6°C |
| Temperature Coefficient | -0.36/°C |
| Product Warranty | |
| Manufacturer Logo | ![]() |
| Product Image | ![]() |
Downloads
Technical Datasheet
Download PDF
Warranty Document
Not available
Performance & Electrical Specifications
Electrical Specifications STC: 1000 W/m² · 25°C · AM1.5
| Open Circuit Voltage (Voc) | 46.8V |
|---|---|
| Max Power Voltage (Vmpp) | 39.1V |
| Max Power Current (Impp) | 9.09A |
| Temperature Coefficient (Voc) | -0.30%/°C |
Disclaimer: Solar Proof endeavours to maintain accurate product information but does not guarantee the correctness of any specifications shown. Contact REC Solar Pte Ltd directly for verified, current data.