Technical Specifications
Full specification data for the Hanwha Q CELLS (Qidong) Co Ltd Q.PEAK L-G5.0.G 370. Contact the manufacturer directly for the most current, verified figures.
| Brand | Hanwha Q CELLS (Qidong) Co Ltd |
|---|---|
| Model | Q.PEAK L-G5.0.G 370 |
| Wattage | 370W |
| Dimensions (W × H) | 991mm × 1960mm |
| NOCT | 43°C |
| Temperature Coefficient | -0.39/°C |
| Product Warranty | 12 Year Product Warranty, 25 Year Performance Warranty |
| Manufacturer Logo | ![]() |
| Product Image | ![]() |
Performance & Electrical Specifications
Electrical Specifications STC: 1000 W/m² · 25°C · AM1.5
| Open Circuit Voltage (Voc) | 48.45V |
|---|---|
| Max Power Voltage (Vmpp) | 39.59V |
| Max Power Current (Impp) | 9.35A |
| Temperature Coefficient (Voc) | -0.28%/°C |
Disclaimer: Solar Proof endeavours to maintain accurate product information but does not guarantee the correctness of any specifications shown. Contact Hanwha Q CELLS (Qidong) Co Ltd directly for verified, current data.
