Technical Specifications
Full specification data for the Shanghai JA Solar Technology Co Ltd JAM60S01-315/PR. Contact the manufacturer directly for the most current, verified figures.
| Brand | Shanghai JA Solar Technology Co Ltd |
|---|---|
| Model | JAM60S01-315/PR |
| Wattage | 315W |
| Dimensions (W × H) | 991mm × 1650mm |
| NOCT | 45°C |
| Temperature Coefficient | -0.38/°C |
| Product Warranty | 12 Years Product Warranty, 30 Years Performance Warranty |
| Manufacturer Logo | ![]() |
| Product Image | ![]() |
Performance & Electrical Specifications
Electrical Specifications STC: 1000 W/m² · 25°C · AM1.5
| Open Circuit Voltage (Voc) | 40.53V |
|---|---|
| Max Power Voltage (Vmpp) | 33.16V |
| Max Power Current (Impp) | 9.50A |
| Temperature Coefficient (Voc) | -0.300%/°C |
Disclaimer: Solar Proof endeavours to maintain accurate product information but does not guarantee the correctness of any specifications shown. Contact Shanghai JA Solar Technology Co Ltd directly for verified, current data.