Technical Specifications
Full specification data for the Shanghai JA Solar Technology Co Ltd JAM60D10-340/MB/1500V. Contact the manufacturer directly for the most current, verified figures.
| Brand | Shanghai JA Solar Technology Co Ltd |
|---|---|
| Model | JAM60D10-340/MB/1500V |
| Wattage | 340W |
| Dimensions (W × H) | 1005mm × 1711mm |
| NOCT | 45°C |
| Temperature Coefficient | -0.354/°C |
| Product Warranty | 12 Year Product Warranty, 30 Year Performance Warranty |
| Manufacturer Logo | ![]() |
| Product Image | ![]() |
Performance & Electrical Specifications
Electrical Specifications STC: 1000 W/m² · 25°C · AM1.5
| Open Circuit Voltage (Voc) | 41.38V |
|---|---|
| Max Power Voltage (Vmpp) | 35.08V |
| Short Circuit Current (Isc) | 10.10A |
| Max Power Current (Impp) | 9.55A |
| Temperature Coefficient (Voc) | -0.272%/°C |
| Max Series Fuse Rating | 20A |
Disclaimer: Solar Proof endeavours to maintain accurate product information but does not guarantee the correctness of any specifications shown. Contact Shanghai JA Solar Technology Co Ltd directly for verified, current data.